Власники садових ділянок не з чуток знають про те, що восени земля покривається шаром опалого листя. Одні вважають, що її потрібно негайно усунути, інші навпаки впевнені в необхідності залишити листя на землі. Щоб зрозуміти, чи потрібне прибирання газону восени, давайте розглянемо користь і шкоду, яку приносять опале листя.
Шкідливість опалого листя
Є кілька причин, чому прибирання листя у жовтні та листопаді – гарна ідея. Листки, що лежать на ділянці, завдають чималої шкоди. А саме:
- Намокання і, як наслідок, гниття квітів. Листя покриває ґрунт досить товстим, щільним шаром. Такий покрив чудово утримує вологу та перешкоджає її попаданню у верхній шар землі. Наприклад, якщо зрізані на зиму троянди спонукають у таких умовах, про їх зростання та цвітіння, швидше за все, доведеться забути. Цибулинні квітки (крокуси, тюльпани, нарциси, гіацинти тощо) просто не проб'ються крізь листяну кулю, що ущільнилася за осінь і зиму, а значить, навряд чи прикрасять ділянку своїм цвітінням.
- Газонна трава, накрита шаром опалого листя, швидко пожовкне і, що ще гірше, може покритися пліснявою, побороти яку буде не так вже й легко.
- Хвойні рослини категорично не приймають сусідство з опалим листям. У них заводяться різні грибки, що вражають кору ялин та сосен, а також туй.
Чи може опале листя бути корисним
Важливо, що опале листя може принести користь клумбі або газону. Наприклад, якщо листочків небагато (шар не товщий за 5 см) і вони лежать не надто щільно, це є непоганим утепленням на зиму. У цьому випадку вони не завадять цибулинним квітам прорости і не призведуть до загнивання троянд, інших рослин, кущів. Проблема в тому, що встежити за ступенем вологості та пухкістю листків не так просто.
Опалим листям також утеплюють дерева (особливо ніжні, теплолюбні сорти). Для цього під коріння згрібають листки шаром приблизно 10-15 сантиметрів, після чого прикидають тонкими, сухими гілками, щоб листяний покрив не рознесло вітром. З часом пале листя перегниває і стає мульчею – ефективним добривом для декоративних та плодових дерев.
Що робити з опалим листям
Всупереч поширеній думці, спалювати опале листя не тільки протизаконно, а й шкідливо. У димі, що виділяється при спалюванні, багато речовин, які забруднюють атмосферу: окис вуглецю, мікроскопічні частинки сажі, окис азоту та інші канцерогени.
Куди найкращою ідеєю буде перетворити опале листя на компост. Для цього її потрібно зібрати з ділянки, після чого покласти в спеціально вириті компостні ями (шаром не більше 15 сантиметрів), присипати торфом або землею (шаром не тонше 30 см), а потім додати препарати, що прискорюють перегнивання (бажано, але не обов'язково) .
Як варіант, можна використовувати для цієї мети спеціальні пристрої – компостери. Варто пам'ятати, що по-справжньому корисний для рослин компост перетворюється виключно на здорове листя без видимих грибкових пошкоджень.
Ще одна сфера застосування листя – створення ґрунту для розсади. Для цього опалі листочки перемішуються з бур'янами (обов'язково без насіння) і бадиллям, закладаються в поліетиленовий пакет, який потім зав'язується.
Місткість з майбутнім субстратом слід проткнути в кількох місцях, забезпечивши рослинному матеріалу невеликий доступ кисню. Через кілька місяців ферментація листя і рослин успішно завершиться і вони перетворяться на пухкий, легкий, малокислий грунт, що ідеально підходить для пророщування городніх та садових культур.
Якщо присадибна ділянка відносно невелика (до 5 соток), для збирання листя цілком підійде спеціальний інструмент - садові та віялові граблі. Ними досить легко згрібати листяний шар з землі.
Для осіннього збирання великих територій краще використовувати садові пилососи та повітродувки, за допомогою яких можна за невеликий проміжок часу без особливих зусиль очистити від листяного покриву простору ділянку. Цікаво, що з 100 відер по 10 кг, садовий пилосос мульчує листя і можна отримати приблизно 6-7 відер переробленого листя.
Невелика кількість опалого листя можна змісти в кут ділянки (якщо там не посаджені кущі, квіти), таким чином, допомагаючи їжакам перезимувати. Відомо, що вони приносять садам та городам чималу користь, винищуючи польових та домашніх мишей, поїдаючи личинки хрущів.
Листя – чудовий матеріал для творчості. З них можна складати букети та композиції, робити вінки та інші декоративні вироби. Для цього підійдуть виключно цілі, неушкоджені листки, які потрібно попередньо висушити, поклавши між сторінками книги або під прес.
Висновки
Осіннє збирання листя дозволить уникнути хвороб рослин, а також надасть ділянці більш доглянутого, акуратного вигляду. А з усіма необхідними інструментами допоможе компанія "Інструмент К". Звертайтесь!